Alkalmaink
Konfirmáció
A konfirmációról

"Hiszem, hogy saját eszemmel és erőmmel nem tudnék Jézus Krisztusban, az én Uramban hinni, sem Őhozzá eljutni, hanem a Szentlélek hívott el engem az evangélium által..."

Luther Márton: Kis Káté 3. hitágazat magyarázata

Az evangélikus egyház életében fontos helyet foglal el a konfirmáció. A latin szó jelentése: megerősítés. A keresztyén ember tapasztalata, hogy a Szentlélek Úristen titokzatos módon munkálja az ember lelkében a hitet, a reménységet, a szeretetet, a krisztusi közösséget. Ez a csoda már a keresztségben elkezdődik életünkben. A konfirmáció az az alkalom, amelyben a keresztyén ember vallást tesz arról, hogy megismerte a keresztségben nyert kegyelemet, és hogy ebben a kegyelemben akar járni. Mindemellett ez az ünnepélyes istentisztelet jogosítja fel őket arra, hogy mint felnőtt keresztyén éljen az Úrvacsora szentségével, keresztszülőséget vállaljon, és később, mint felnőtt teljes joggal, minden vonatkozásban részt vegyen az egyház életében.

A több évszázados hagyomány szerint a megkeresztelt 13-14 éves gyermekeket az egyház egy Biblia ismertető, hitmélyítő tanfolyamra hívja, amellyel felkészíti őket hitük megvallására. Nem csupán elméleti oktatás történik ezeken az alkalmakon, hanem a lelkész együtt is imádkozik, énekel a gyermekekkel. Mindez azért történik, hogy ne csak tudásukban, hanem az életükben is megtapasztalják azt az Istent, aki a keresztségben gyermekeinek ismerte el őket, majd pedig képesek legyenek a gyülekezet közösségében és segítségével keresztyén életet élni.

Gyülekezetünkben a konfirmációs oktatás szeptember 2. vasárnapján kezdődik, illetve az ünnepre húsvét után kerül sor.

Minden évben van néhány olyan fiatal, akit nem kereszteltek meg gyermekkorában. Ez természetesen nem kizáró ok, őket is várjuk a konfirmációi órákra. Az őskeresztyén hagyomány szerint a konfirmandusok hitük megvallása után részesültek a keresztség szentségében. Ebben az esetben az ő konfirmációi ünnepélyük a keresztelővel fejeződik be.

A konfirmáció, mint a Szentlélek ajándéka, nincs korhoz kötve. Isten mindenkit vár. Ennek következtében nincs elkésett felismerés, Krisztushoz tartozni vágyás. Azok a felnőttek, akik korábban nem konfirmáltak, vagy nincsenek megkeresztelve, azok a lelkészi hivatalban egyéni beszélgetések során készülhetnek életük e jelentős állomására. Gyülekezetünkben az elmúlt években a felnőtt kereszteltelések és konfirmálások száma az összlétszám 25-30 %-a volt. A legidősebb konfirmandus 60 éves, a legidősebb akit megkereszteltünk 46 éves volt. A felnőtt oktatás folyamatos, igényekhez igazodik.

Várunk szeretettel minden érdeklődőt.