Atalakitas alatt
Kiadványaink, publikációink
Megláttad néped nyomorúságát
Összefoglaló

A mai napig felismerhetők a Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközségben a magyar, a magyarországi német és szlovák hagyományok. A török kiűzését követően az elnéptelenedett Pest környéki falvakat a XVIII. század során magyar, illetve szlovákajkú telepesek népesítik be. A szlovák telepesek a felvidéki Podmaniczky - Osztroluczky birtokokról, illetve Nógrád megyéből, Aszód környékéről származtak. A XVIII. század második felében, Stájerországban, Karinthiában és Felső-Ausztriában elhatalmasodó lutheránus eretnekség-re megoldásként kínálkozott az eretnekek kitelepítése. Az Enns és Grimming-völgybeli Pürg, Tauplitz, Neuhaus, valamint a Baden-Würtembergi Eichtersheimből több hullámban érkeztek hitük miatt üldözött telepesek. E három népcsoport a lehető legnagyobb egyetértésben élt az elmúlt kettőszáz esztendő során. 1945. január 6. - Vízkereszt Ünnepe - újabb próbatételt jelentett németajkú - sok esetben már magyar tudatú és anyanyelvű - testvérünk számára. E napon kezdődött meg az egykor szülőföldjükről elűzöttek késői utódainak szov¬jet munkatáborokba való elhurcolása. A „Megláttam népem nyomorúságát…” című kiadványunk a hatvan évvel ezelőtt elkezdődött deportálások áldozatainak állít emléket.

Zusammenfassung
СВОДКА
DR. KÓSA PÁL: NÉMETEK BETELEPÜLÉSE A RÁKOSKERESZTÚRI EVANGÉLIKUS GYÜLEKEZETBE
PAUL BRANDTNER: BEITRAG ZUR GESCHICHTE DER TRANSMIGRATION INNER- UND OBEROSTERREICHI-SCHER PROTESTANTEN NACH UNGARN, IKLAD UND RÁKOSKERESZTÚR