Templomaink
Rákosliget

Története

A Rákoskeresztúr község területén épült önálló település (első időben "Munkás Otthon") 1903-ban községgé válva kapta a Rákosliget nevet. 1906-tól az anyagyülekezet legjelentősebb fiókegyháza lett. 1931-ben bízták meg Sándy Gyulát, legtöbb XX. századi (különösen pestkörnyéki) evangélikus templom építészét tervek készítésével. Alapkövét 1932-ben tették le, november 20-án szentelte fel Raffay Sándor püspök a templomot. Gyülekezeti háza 1941-ben épült fel. A háború megkímélte. Rákosliget, Rákosheggyel és Rákoscsabával 1950-ben egy közigazgatási egységgé vált. Az önálló fiókegyházak megszűntek s a rákoskeresztúri egyházközség részeivé lettek.

Leírása

A templom terméskőből készült. Négyszögű ablakait ferde vonalban épített, lefelé szélesedő támpillérsor választja el egymástól. Tornya zömök, tetejét lépcsőzetes falazás zárja le. Belső terét bordás, "ojkos" famennyezet fedi. Téglalap alaprajzú, szögletes oltártérrel, melyet körívesen sekrestye ölel körül. A fafaragású oltár, mennyezet és padok színes, magyaros motívumokkal díszítettek. Az oltárkép a Vakot gyógyító Jézust ábrázolja. A Dantherm-rendszerű fűtés a finn testvérek ajándéka.

Öreg-templom Rákoskeresztúr
Új-templom Rákoskeresztúr
Rákoscsaba
Rákoshegy

A rákosligeti templom
Noszkó István rákoskeresztúri lelkész bejegyzése és aláírása Geistligner Emma emlékkönyvében 1912. május 12.
Dr. Kósa Pál lelkész
1937. XII. 5. Hirdetések Advent II. vasárnapján
A gyülekezet ajándéka Szalados Juditnak Kósa Pál lelkész és Bánhegyi György felügyelő aláírásával
Szalados Judit 1941. június 2-i konfirmációjára kapott emléklap Kósa Pál lelkész aláírásával